İç Hava Kalitesi ve Plasma Quad Plus Filtre

Değerli Müşterilerimiz,

Son günlerde önemle takip ettiğimiz gündem konusunda ürün gamımızda bulunan ürünlerin bazı özellikleri konusunda hatırlatmalar yapmak isteriz. Hepimizin hassasiyet gösterdiğine inandığımız bu konuda gerek eviniz ve aileniz, gerek iş yeriniz ve çalışanlarınız gerekse sektörün ayrıcalıklı profesyonelleri olarak sizler ile iletişimde olan tüketiciler için bu hatırlatmaları bilgilerinize sunarız.

Yaşadığımız problemlere karşı bazen kaynak bazen de en temel tedbir olarak gösterilen kavram hijyendir. Kişisel hijyenimiz kadar eşya ve ortam havası hijyeni de bu kavram içerisindedir. Hava ile ilgili hijyen de iç hava kalitesi olarak adlandırılmaktadır. İç hava kalitesi kavramı içerisinde yeteri kadar oksijeni bulunan, nem ve sıcaklık dengesi olan, uçucu ve kirleticilerden arınmış bir hava irdelenmektedir.

Ortamda bulunan kişi sayısı ve gerçekleştirilen aktivite dikkate alınarak belirlenen taze hava kamuoyundan da bilindiği üzere rahatsızlıkların bulaşmasını azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu yönde tasarlanan yeni ofis ve çalışma alanlarının yanı sıra konutlarda bu konu artan izolasyona rağmen henüz olması gereken noktada değildir.

Örneğin yatak odalarında tüm geceyi cam açarak geçirmenin mümkün olmadığı, oturma odalarında da kirleticilere açık, ısı dengelemesi olmadan cam açarak yapılan kontrolsüz havalandırma iç hava kalitesi için uygun değildir. Rahatsızlıkların azalması, yaşam ve uyku kalitesinin artması için ihtiyaca yönelik seçilen, saç telinin yaklaşık 20 de biri olan 0,3µ boyutta filtreleme ile temiz, oksijeni yüksek, nem ve ısı dengelemesi yapılmış taze hava sağlayan Lossnay, VL serisi cihazlarıyla konut uygulamalarında sektörde tektir.

İç ortamda var olabilecek bulaşıcıların Lossnay taze hava cihazı ile tahliye edilmesi kadar bulunduğu ortamda bertarafı da iç hava kalitesinin bir diğer temel ayağıdır. Mitsubishi Electric kirletici, mikrop ve virüslerin temizlenmesi için de bir çözüm oluşturmuştur. Geçmişte Kirigamine serisinde bulunan plazma filtre geliştirilerek Plasma Quad Plus olarak Legendera cihazlarımızda bildiğiniz üzere standart olarak yer almaktadır. Plasma Quad Plus filtre sayesinde Legendera cihazlarımız bir hava temizleme cihazı özelliğindedir.

Japonya’da bağımsız laboratuvarlarda gerçekleştirilen dört farklı test ile Plasma Quad Plus filtreye sahip Legendera cihazların performansları onaylanmıştır. Japonya’nın ev tipi hava temizleme cihazları standardı JEM 1467 nin öngördüğü test ortamında yapılan deney sonucu bakterilerin %99 oranında azaltıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Testin önemli noktalarından bir tanesi test
ortamının 25m3 gibi gerçek yaşam alanı ile örneklenebilecek bir alanda gerçekleştirilmesidir. Yüksek fan hızında, 162 dakikalık bir çalışma sonrası elde edilen bu temizleme oranı sistemin testi başarı ile geçtiğini ortaya koymuştur.

Yine Japonya’daki bağımsız laboratuvarlarda gerçekleştirilen virüs testlerinde de sadece 72 dakika içerisinde test ortamındaki virüslerin %99 oranında azaltıldığı tespit edilmiş ve raporlanmıştır. Bu testte virüs örneği olarak Influenza (H3N2) kullanılmış ve yine 25m3 gibi gerçekçi bir test ortamında gerçekleştirilmiştir. Test sonucu yüksek etkin seviyesi olarak A sınıfı filtreleme şeklinde yorumlanmıştır.

Plasma Quad Plus filtreye sahip Legendera ile yapılan bir başka test ise Japonya Devleti akreditasyonuna sahip Japonya Yiyecek Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirilen küf testidir. Yukarıda bahsedilen Japon standardı JEM 1467 test ortamı baz alınarak yapılan deneyde 135 dakika gibi sürede küf üzerinde %99 oranında başarı sağlanmıştır. İç ortamda küf moleküllerinin bertarafı sağlıklı bir solunum için de olanak sağlamaktadır.
Gerçekleştirilen dördüncü test ise cam açıldığında içeri girebilecek veya ortamda bulunan alerjenler üzerinedir. Tokyo Çevresel Alerjenler Enstitüsü (ITEA) tarafından yapılan iki farklı testin ilkinde hayvansal doku/salgı ve tüy (kedi tüyü) diğerinde ise doğal polen alerjenler test örneği olarak kullanılmıştır. Legendera cihazlar kedi tüyü ve polen gibi alerjenlerde %98,
toz ve mite kirleticilerinde ise %99.7 gibi yüksek bir oranda dezenfektasyon başarısı göstermiştir.

Tüm bu testlerin üzerine Mitsubishi Electric fabrikalarında yapılan ek testler ile de 28m3 lük bir hacimde saç telinin 20 de biri boyutlarındaki kirleticileri 145 dakika içerisinde %99 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Böylece Legendera Türkiye’de 2017 yılında PM2.5 sevisinde filtreleme yapabilen duvar tipi split klima olgusuna öncülük etmiştir.

Plasma Quad Plus filtre oluşturduğu plazma sayesinde küf ve alerjen yapılarını kırıp, virüsleri etkisiz hale getirip, toz ve PM2.5 partiküllerini de statik yük ile yüklemektedir. Daha sonra hava yolunda yarattığı güçlü elektrik alanında yüklü parçacıkları tutan Plasma Quad Plus filtre, yüksek iç hava kalitesi için saydığımız kriterler ile rahatlıkla iç ortama yönlendirilmesinin temelindedir.

Yalın bir hava temizleme cihazından farklı olarak birçok faydayı bir cihazda sağlayan Legendera, filtre sisteminin klimanın çalışma modundan bağımsız olarak kullanılabilmesine imkân vermektedir.

Sektörün en ileri enerji verim seviyelerinde olmasına rağmen halen tüketim endişesi olan tüketiciler, ısıtma-soğutma yapmadan sadece fan modunda Plasma Quad Plus filtreyi kullanarak ortamdaki virüs ve bakteriler ile mücadele edebilirler. Plasma Quad Plus sistemi tek başına 2watt elektrik tüketirken üzerine kapasite bazında değişen iç ünite tüketimi de eklendiğinde, örneğin 6kw kapasiteli bir cihaz için, toplamda en fazla 42watt gibi çok az elektrik tüketmesi öngörülür. Böylece ekonomik olarak hijyen koşullarını korumaya maksimum destek sağlarlar.

Bir yandan hava kalitesini arttırmaya çalışırken cihazların iç temizliğinin de göz ardı edilmemesi gerekir. Legendera cihazlarının, hava filtreleme cihazları da dâhil sıradan cihazlardan farklılaştığı bir diğer konu da hava iletim elemanlarındaki Dual Barrier Coating (Çift Katmanlı Kaplama) teknolojisi.

Yağ ve su bazlı kirleticilerin klimanın performansını etkileyebilecek parçalar üzerinde birikmesi ve ilave, sağlıksız kirletici oluşumunu engeller. Kirleticilerin bu toplama ve biriktirme görevi, cihaz üzerindeki filtrelerce gerçekleştirilir. Her iki kirletici grubunda da eş zamanlı etken olan bu sistem Mitsubishi Electric’i klimalar için tekil kılar. Periyodik bakım ihtiyacını ortadan kaldırmasa da bu teknoloji cihazların hava temizleme ve iklimlendirme özelliklerinin ilk günkü performanslarını uzun süre korur, sürdürebilir kılar.

Dual Barrier Coating (Çift Katmanlı Kaplama) teknolojisinin fan, ısı değiştirici ve hava kanalı yüzeylerine uygulanması ile temizlik sorunlarından kaynaklı etkiler azaltılmıştır. Bildiğiniz gibi virüsler genel olarak yağa bağlanıp kalmaktadır. Her ne kadar Legendera cihazlarımızdaki kaplama teknolojimiz ile kirliliği minimize etmiş olsak da kullanım alışkanlıklarımıza bağlı
olarak yılda 1-2 kere klima bakım ve hijyen temizliğini yetkili kişilerce yaptırmaya dikkat etmeliyiz. Bu konuda gelebilecek olası soruları bu yönde irdelemeliyiz. Bakımsız klimalar zaman içerisinde sorun için potansiyeldirler.

Farklı ve hassas gündemleri ele aldığımız şu dönemde A Özlü Enerji ve Klima Sistemleri ailesi olarak teknolojimizi ön plana koyduğumuz Lossnay ısı geri kazanımlı taze hava cihazları ve Legendera cihazlarımızın hijyen için, yüksek iç hava kalitesi için nasıl faydalı olabileceğini bir daha kısaca hatırlatmak istedik.

Sağlıklı günler dileriz.

Ahmet Özlü

Lossnay ısı geri kazanımlı taze hava cihazları

Ev Ofis Klimaları, İç Üniteler, Isıtma ve Soğutma Sistemleri, Mitsubishi, Mitsubishi Electric, Multi Sistem Klimalar