KLİMA ALIRKEN VE KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ G…

KLİMA ALIRKEN VE KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

  1. Öncelikle uygun kapasite belirlenir. Bunun için oda büyüklüğüne göre BTU hesabı yapılır.
  2. Klima tipine karar verilir. Duvar Tipi, Taşınabilir, Salon Tipi ve Kaset Tipi çeşitleri içinde ihtiyaca en uygun klima belirlenir.

Bu kararlardan sonra enerji verimliliği, çalışma sıcaklık aralığı, nem alma, sessizlik, montaj, garanti, marka ve tabi fiyat olarak diğer faktörler gözetilerek seçim yapılır. Hangi faktörlerin öncelikli olacağı kişiye ve kullanım alanına göre değişecektir. Örneğin bir alerji durumu söz konusu ise iyonizer özelliği en önemli faktör olabilir. Servis yaygınlığı her zaman kendi başına çok önemlidir. Montaj beklememek ve daha ucuz fiyatlar açısından klimanızı Türkiye’de satışlarının en yoğun dönemi olan haziran, temmuz, ağustos ayları dışında almanız tavsiye edilir. Yeni klima modellerinin piyasaya çıktığı ilkbahar ayları iyi bir zamanlama olabilir.

KLİMA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Uygun kapasitenin belirlenmesi için kurulum yapılacak alanın uzunluğunu, genişliğini ve yüksekliğini ölçmenizde fayda var. Bu ölçümler gereken kapasitenin doğru bir şekilde hesaplanması için kritik öneme sahiptir. Uygun kapasite belirlendiğinde klimanın daha verimli çalışmasına ve enerjiyi boşa harcamamasına yardımcı olacaktır.

Oda Büyüklüğü (m²)Yaklaşık BTU Değeri
10 – 18 m²9.000 BTU
18 – 26 m²12.000 BTU
26 – 40 m²18.000 BTU
40 – 52 m²24.000 BTU
52 – 92 m²42.000 BTU
92 – 100 m²45.000 BTU

 

Tabloda bulunan BTU cinsinden klima kapasiteleri yaklaşık değerlerdir. Bu değerler bulunduğunuz bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Tam ve net değerler elde etmek için iklimlendirme uzmanına keşif yaptırılması önerilmektedir.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Klima Alırken kaliteye önem – Klima alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, ‘Bu işin birinci kuralı kaliteden ödün vermemektir’ uyarısı yaptı. Konfor ve tasarruftan taviz vermeden serinlemenin mümkün olduğunu vurgulayan Önder, “İlk kez klima alıyorsanız, fiyatı elbette sizi etkileyecektir. Ancak kullanmaya başladıktan sonra tasarımı, performansı, enerji tasarrufu, sessiz çalışması gibi özellikler de çok önemli olacak” hatırlatmasında bulundu. Klimadan tam verim alabilmek için klimanın kurulacağı alanın metrekaresi, izolasyon durumu, cephesi, camların durumu gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Önder, montaj öncesinde keşfe gelecek uzmanların bunlara çözüm sunabileceğini kaydetti.

KLİMANIN AYARI – Klima kullanımında, dışarıda “hava ne kadar sıcaksa”, içeride “o kadar soğuk” ayarlaması yapılmasının sık karşılaşılan bir hata olduğuna dikkat çeken Önder, “Doğrusu yaz boyunca klimanızı, 25°C’nin altında ve dış ortam sıcaklığından maksimum 6°C daha düşük bir sıcaklığa ayarlamanızdır. Dışarda hissedilen sıcaklık oranı 35°C’nin üzerinde iken klimanızı 18°C’ye ayarlarsanız ‘soğuk şok’ stresi yaşayabilirsiniz” dedi. Bu yolla “hem sağlık hem de bütçe”nin korunmuş olacağını vurgulayan Önder, klimaların programlama özelliklerini kullanarak ortamın önceden uygun serinliğe getirilebileceğini, böylece “oda bir an önce soğusun” aceleciliğine gerek kalmayacağını da belirtti.

KLİMA HASTA ETMEZ – Klimacıların, “klima hasta etmez, yanlış kullanım hasta eder” sözünü hatırlatan Önder, aşırı sıcaklık farkının yanında, periyodik bakım ve doğru kullanımın da hastalıklardan koruduğunu vurguladı. Bakım yapılan ve gereken değerlerde kullanılan klimaların alerji, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yol açmayacağını vurgulayan Önder, alerji ve enfeksiyon risklerini minimize edebilen, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları olan kişiler için geliştirilen modelleri bulunduğunu sözlerine ekledi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ – Günümüzde önemi giderek daha da artan enerji verimliliği konusuna değinen Önder, “Bu konuda yapmanız gereken tek şey; A enerji sınıfı ya da inverter teknolojisine sahip bir cihazı tercih etmek. Bu sayede hem faturalarınız kabarmaz hem de klimanız düşük enerji sarfiyatı yaptığı için çevrenin korunmasına katkıda bulunursunuz” önerisinde bulundu. Enerji verimliliği konusunda doğru kullanımın önemini bir kez daha vurgulayan Önder, klima kullanımında 1°C’lik farkla yüzde 5 ile yüzde 10 arasında enerji tasarrufu sağlanabileceğine dikkat çekti.

BAKIMIN ÖNEMİ – Klimalarda bakımın önemine dikkat çeken Önder, “Bakım yaptırmak için cihazın arızalanmasını beklemeyin. Periyodik bakımı yapılmayan klimalar düşük kapasitede çalışacağından hem boşu boşuna elektrik faturası ödemenize hem de istediğiniz verimi almamanıza neden olur. Klimanızın sağlık ve hijyen açısından da verimli çalışması önemlidir” diye konuştu.

Ücretsiz Keşif Formu

İklimlendirme sektörünün öncü markası Ozluklima.com.tr, Türkiye’nin dört bir yanında 450’den fazla satış-servis ağı ile ihtiyacınız olan klimayı bulmanıza yardımcı olacak. Ücretsiz Keşif formu nu eksiksiz doldurarak bize iletin, ihtiyacınıza uygun klima seçeneğini bularak sizinle en kısa sürede iletişime geçelim.